DARBA DIENĀS08:30-17:00
RĪGADēļu iela 8, Rīga, LV-1004
DARBA DIENĀS08:30-17:00
RĪGADēļu iela 8, Rīga, LV-1004

BLOQ

APRAKSTS

Paklājflīzes ir viens no daudzajiem neausto tekstila grīdas segumu veidiem. Iedalījums neaustajos paklājos ļoti bieži netiek pieminēts. Uzrādīts tiek uzreiz kāds no neausto grīdas segumu paveidiem jeb ražošanas tipiem. Viens no tiem ir cekulainais, plūksnotais (tufting, tufted) paklājs. Ražots tas tiek ar adatu cauršūšanas tehnoloģiju, kas ir viena no visizplatītākajām tekstila grīdas segumu ražošanā. Ar šo tehnoloģiju var izveidot ļoti daudzveidīgu seguma virsmu.
Tehnoloģijas pamatprincips ir auduma pamatnes cauršūšana ar dzijas plūksnām. 1950. gadā tika projektēta pirmā mašīna, kura nostiprināja dzijas plūksnas auduma pamatnē ar adatu un valdziņu izvilkšanas āķu sinhronas darbības palīdzību. Mašīna darbojas pēc tāda paša principa kā šujmašīna, bet atšķiras no tās ar adatu daudzumu, kas atrodas ļoti tuvu viena pie otras. Katra adata nostepē diegu caur primāro pamatni. No kreisās puses diegs tiek notverts ar āķi, kurš izveido valdziņu, veidojot tā saukto valdziņu plūksnu. Āķī var būt iestrādāts griezošais asmens, kurš pārgriež valdziņu tikko tas ir izveidots, tāpēc veidojot apcirptu plūksnu. Tālāk dzija tiek nostiprināta ar saistvielu, bet pēc tam var tikt uzlikta sekundārā pamatne. Plūksnas svars ir atkarīgs no attāluma starp adatām (mašīnas klases), valdziņu skaita uz laukuma vienību (paklāja blīvums), plūksnu augstuma un lietotā diega tipa.
Paklāja virsma tiek izveidota no ļoti daudziem valdziņiem. Pēc tam tie var tikt pārgriezti, veidojot paklāju ar pārgrieztu valdziņu plūksnām, vai tikt atstāti negriezti, veidojot paklāju ar valdziņu virsmu. Pastāv arī kombinēti paklāju tipi, kopumā veidojot plašu paklāja dizaina iespēju klāstu. Apstrādājot audumu uz tā virsmas tiek izveidots irdens, pūkains, no mīkstām dzijām (yarn) izvilktu šķiedru galu virsslānis, kuru sauc par uzkārsumu (pile). Pēc uzkārsuma izskata tekstila grīdas segumus iedala cilpas uzkārsuma (loop pile) un cirptā uzkārsuma (cut pile) paklājos. Grīdas segumā var būt izmantoti viens, otrs vai abi reizē (cut-loop pile).

Primārā pamatne ir materiāls, kurā dzija tiek iebakstīta un kura nodur dziju vietā. Mūsdienās primārā pamatne tiek izgatavota poliestera, poliamīda vai polipropilēna. Primārā pamatne nostiprina plūksnas un nodrošina formas stabilitāti. Tā var būt austa vai neausta – tas atkarīgs, no telpas, kurā segums tiks izmantots.
Ražošanas posmā, kurā notiek plūksnas savienošana ar primāro pamatni, diegs pamatnē netiek līdz galam nostiprināts un to var viegli no tās izņemt. Lai to novērstu, grīdas seguma cilpas nepieciešams nofiksēt pamatnē, uzklājot nostiprinošo slāni un sekundāro pamatni.

Lai padarītu pusgatavu segumu par lietojamu izstrādājumu, nepieciešams stingri nofiksēt plūksnas diegus. Tāpēc tiek uzklāts speciāls nostiprinošais slānis. Tas tiek veidots no lateksa vai dispersijas materiāla, kas bāzēts uz polivinilacitāta, polivinilhlorīda, poliuritāna vai poliakrilāta.
Ar caurduršanas tehnoloģiju veidotie paklāji neatkarīgi no sekundārās pamatnes veida vienmēr tiek pārklāti ar nostiprinošo slāni.

Pēc nostiprinošā slāņa izveidošanas tiek uzklāta sekundārā pamatne – tā ir no paklāja otras puses redzamā kārta, kas tieši saskarsies ar grīdu. BLOQ paklājflīzēm sekundārā pamatne tiek izgatavota no modificēta bitumena, kurā ir iestrādāts stiklašķiedras armējums. Tas nodrošina izmēru stabilitāti un novērš malu izlocīšanos. Savukārt apakšā tiek iestrādāts neausts polipropilēna slānis.

Ar modernajām griešanas mašīnām paklājflīzes tiek izgrieztas vai perforētas no paklāja loksnes ar pamatni, izmantojot kvadrātveida naža rāmi. Šis paņēmiens nodrošina, ka kvadrātveida formas ir nevainojamas, izmērs ir konsekvents un šuves ir bez pūkainām malām.

Kā katra tekstilizstrādājuma, arī mīkstā grīdas seguma pamatmateriāls ir šķiedra. Šķiedras var būt izgatavotas gan no dabīgiem, gan sintētiskiem materiāliem. BLOQ paklājflīžu ražošanā tiek izmantotas sintētiskās poliamīda šķiedras. Poliamīds jeb neilons (pirmais to izgatavoja uzņēmums DuPont 1938.gadā) ir pats dārgākais sintētiskais materiāls, bet arī visizplatītākais. Tas tiek izmantots gan ofisa mīksto grīdas segumu izgatavošanā, gan lietošanai mājas apstākļos. Šim materiālam raksturīga elastība, nodilumizturība, antistatiskums, augsti ugunsdrošības rādītāji, tas nemaina formu, stāvot zem mēbelēm, to ir viegli kopt. Tas labi uzņem krāsu, kas ļauj radīt plašu toņu gammu.

PIELIETOJUMS

Piemērots dzīvojamām un sabiedriskām telpām ar dažādām slodzēm.

 

IEDALĪJUMS

BLOQ ražo tikai plūksnotos (tufted) tekstila grīdas segumus saskaņā ar EN 1307:2014+A3:2019, piem. BLOQ KEY

BLOQ3

BLOQ KEY brošūra

Lejuplādēt šeit

BLOQ brošūras

Apskatīt šeit

PAKLĀJFLĪŽU NOLIKTAVAS SORTIMENTS

Apskatīt šeit

BLOQ paklājflīžu ieklāšanas instrukcija

Lejuplādēt šeit

BLOQ paklājflīžu kopšanas instrukcija

Lejuplādēt šeit